İTÜ En Fazla Tercih Edilen Üniversite!


İstanbul Teknik Üniversitesi, 2022 YKS sonuçlarına göre dereceye giren öğrencilerin ilk tercihi olmaya devam ediyor. Sayısal puan türünde Türkiye birincisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İTÜ’yü seçerken, ilk 1000’e giren öğrencilerin 98’i İTÜ’yü tercih etti. Böylece İTÜ, ilk 1000’den öğrencilerin onda birini bünyesine katarak en fazla tercih edilen üniversite oldu.

İlk 1000’e girenlerin onda biri İTÜ’de


Türkiye’nin ilk teknik üniversitesi İTÜ, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre dereceye giren öğrencilerin öncelikli tercihi olmaya devam ediyor. YKS 2022 sayısal puan türünde Türkiye birincisi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İTÜ’yü tercih etti. 2022 YKS tercih döneminde, “İTÜ’lü Ol” mottosuyla son yılların en büyük tercih atılımlarından birini gerçekleştiren İstanbul Teknik Üniversitesi, 2022 YKS sonuçlarına göre dereceye giren ilk 1000’den toplam 98 öğrenciyi bünyesine kattı. Bu yılki YKS sonuçlarına göre ilk 100’den 7 öğrenci, ilk 500’den 38 öğrenci olmak üzere ilk 1000’den toplam 98 öğrencinin tercihi İTÜ oldu.

Birincilerin tercihi


Kayseri’den Bahadır Selim Bakla, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre sayısal puan türünde Türkiye birincisi oldu. Bahadır Selim Bakla, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tercih etti. 2022 yılında İTÜ’yü kazanan öğrencilerin yarısından fazlasının ilk üç tercihinde İTÜ yer aldı. En çok tercih edilen ilk beş bölüm; Bilgisayar Mühendisliği, Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, Ekonomi, Endüstri Mühendisliği ile Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümleri olurken, İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün tüm öğrencilerinin ilk 1000’den olması dikkat çekti.