ÜNİVERSİTEYE DESTEKLER

Uluslararası Üyelik Programı ABET Akreditasyonuna Yıllık Üyelik Desteği Verildi

İTÜ Geliştirme Vakfı her yıl düzenli olarak İTÜ ‘nün uluslararası üyeliklerine destek vermekte, üniversitemizin uluslararası düzeyde bilinirliğini artırmak, iş birlikteliğini geliştirmek ve güçlendirmek için, dünyanın önde gelen eğitim ve araştırma kurumları ile yapmış olduğu muhtelif üyeliklerin ücretlerini her yıl düzenli olarak kendi bütçesinden karşılamaktadır. 

Bu çerçevede ABET Akreditasyonu, bu üyelikler arasında önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. ABET, doğrudan kurumları değil ama doğa bilimleri, bilgisayar, mühendislik ve mühendislik teknolojileri alanlarındaki eğitim programlarının akreditasyonları yapan kar amaçlı olmayan bir kuruluş olup, üniversitemizin 25 lisans programı, ABET ile akredite edilmiş haldedir ve, bu akreditasyonlar üniversitemizin lisans programlarının tanınırlığı ve itibarı acısından önem taşımaktadır.

Üniversitemizin uluslararası işbirlikleri ve üyelikleri bağlamında, temelinde en büyük gider kalemini de ABET akreditasyon üyeliği teşkil etmekte olup, vakfımız ABET üyeliği için bu yıl 684.329,94 TL kaynak tahsis etmiştir.

2022 yılı içerisinde, üniversitemiz adına vakfımız tarafından yapılan yurtdışı üyelik ödemelerin toplamı 733.865,41 TL olarak gerçekleşmiş olup bunların dağılımı aşağıdaki gibidir:

CMU 2021 Üyelik Ödemesi

8.021,22 TL

PARIS ATHENS PROGRAMI 2022 Üyelik Ödemesi

41.514,25 TL

ABET 2021 Üyelik Ödemesi

684.329,94 TL